چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

23 نهاد متولی برای پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی در کشور

28 بهمن 1396

تهران - ایرنا - رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت:22 تا 23 نهاد متولی برای پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی در کشور وجود دارد که آفت بزرگی است چراکه وقتی امور را به چند نهاد واگذار می کنیم ، تشتت آرا معمولا ما را به نتیجه مورد نظر نمی رساند و بودجه و امکانات دولتی هدر می رود.

به گزارش ایرنا ، محمدجواد فتحی روز شنبه در سمینار کودک آزاری در سکونتگاه های فقیرنشین در دانشکده داروسازی افزود: این فراکسیون دو ماه است که در مجلس شکل گرفته و یکصد نفر از نمایندگان مجلس ، عضو این فراکسیون هستند و به دنبال ابهام و ضعف های قوانین مرتبط با پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی است.
وی ادامه داد: اولین دغدغه ما تنقیح قوانین مرتبط با پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی است تا با تنظیم مجموعه ای بتوان ضعف های موجود در قانونگذاری را رفع کند.
وی تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد، نقش بسزایی در مقابله و پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی دارند .
رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از لحاظ دینی و فقهی برای حمایت از کودکان ، فقه قوی داریم اما چرا واقعیت امروز کودک آزاری در جامعه شکل دیگری به خود گرفته است.
فتحی گفت: لایحه حمایت از کودکان در سال 90 از سوی قوه قضائیه به مجلس دهم می رود که این لایحه مسکوت می ماند و امسال با تشکیل کمیته ای در کمیسیون قضایی ، کار این لایحه با 51 ماده به اتمام رسیده است اما اینکه در صحن مجلس چه اتفاقی می افتد باید به خدا توکل کرد چراکه سیستم قانونگذاری ما ایراد ساختاری دارد و آن این است که مجلس ، تخصصی نیست.
وی خاطرنشان کرد: مجلس از 290 نماینده با گرایش های سیاسی و تخصص های مختلف تشکیل شده است که اگر نخواهند در صحن نسبت به لایحه حمایت از کودکان تمکین کنند و بخواهند لابی کنند و به برخی از مواد آن رای ندهند شاهد قانون خوبی در لایحه حمایت از کودکان نخواهیم بود.
وی با توضیح مواد این لایحه گفت: ماده یک این قانون به توضیح اصلاحات کودک آزاری مانند طفل، بهره کشی اقتصادی، مبتذل ، فحشا، هرزه نگاری و خطر شدید الوقوع اختصاص دارد و در ماده دوم این لایحه نیز گفته شده که تمام کسانی که به 18 سال تمام نرسیده اند مشمول این قانون می شوند ؛ این لایحه در مقام دفاع از افراد زیر 18 سال تمام شمسی است. در ماده سوم نیز وضعیت مخاطره آمیز در 12 بند توضیح داده شده است .

**ضعف های وارده به لایحه حمایت از حقوق کودکان
رئیس فراکسیون پیشگیری از جرائم و آسیب های اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: البته این لایحه ضعف هایی دارد بطورمثال در آن آمده است که باید یک دفتر حمایت از کودکان در قوه قضائیه تشکیل شود که من با آن مخالف هستم و معتقدم این دفتر باید در یکی از وزارتخانه ها و سازمان های دولتی ایجاد شود .
فتحی افزود: از سوی دیگر در این لایحه وظایفی مانند گزارش نویسی، ایجاد شرایط مناسب برای طفل در خانه و مشاوره برعهده دادستان گذاشته شده که اصلا جزو وظایف دادستان نیست.
وی تصریح کرد: ضعف دیگری که باید به این لایحه وارد کرد این است که قانونگذار حمایت خود را معطوف به حمایت های کیفری کرده است و به طور مثال برای جرائمی مانند ترغیب کودکان به فرار از مدرسه ، معامله ، بهره کشی اقتصادی ، قاچاق، برداشتن اعضا و جوارح و خرید و فروش کودک ، جرم انگاری شده است .

irna


404
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش