چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

تشخیص شخصیت اسکیزوئید

9 شهریور 1395

به نقل از واحد پژوهشی نخستین همایش بین المللی روانشناسی ایران :

• او به ندرت به داشتن روابط دوستانه علاقه نشان می دهد و هیچ لذتی از آن نمی برد و حتی ممکن است نسبت به رابطه ای که با شما دارد سرد و بی علاقه به نظر برسد.

• به طور معمول فعالیت های انفرادی را انتخاب می کند و آن را به زمان هایی که می تواند با شما بگذراند ترجیح می دهد.

• علاقه بسیار کمی ( یا تقریباً هیچ علاقه ای ) به برقراری رابطه جنسی نشان می دهد.

• به نظر می رسد فعالیت های بسیار کمی وجود دارد که باعث شادی او می شود.

• به جز یک عضو خانواده ، هیچ دوست نزدیک یا کسی که بتواند محرم اسرارش باشد ندارد.

• نسبت به انتقاد یا تحسین اطرافیان بی تفاوت است.

• گوشه گیری ،  بی تفاوتی ( یا سردی ) احساسی بهترین کلمات برای توصیف حالت های روحی او هستند.

ویژگی بارز شخص مبتلا به اختلال اسکیزوئید، ناتوانی او در برقرار کردن ارتباط صمیمانه با دیگران است . اشخاص مبتلا به اسکیزوئید عموماً سابقه انزوای اجتماعی و میل به دوری از ارتباط با دیگران را دارا می باشند. همچنین آنها در روابطی که با دیگران دارند ( مخصوصاً روابط عاشقانه یا ازدواج) به ندرت احساسات خود را بروز می دهند. شخصیت اسکیزوئید معمولاً در اکثر موقعیت ها بی شور و علاقه ظاهر می شود و صحبت هایش گنگ و نامفهوم ادا می شود، همراه با لحنی یکنواخت و خسته کننده . در تعاملاتش با دیگران ممکن است حالتی بی ثبات و بی اراده از خود نشان دهد.

برخلاف انسان های دیگر که اجتماعی بودن جزء ویژگی های بارز آنهاست، شخصیت اسکیزوئید این مشخصه را نداشته و به عبارتی کوچکترین میلی برای برقراری ارتباط و صمیمیت با دیگران ندارد. در حقیقت او نسبت به اصل برقراری روابط عاطفی و لذت بردن از یک دوستی گرم و صمیمی بی تفاوت و بی علاقه است. اگر موقعیتی برای ایجاد ارتباط با یک گروه و یا حتی با یک نفر از اعضای خانواده اش برای او فراهم شود آن را نمی پذیرد و نیز علاقه اش به رابطه عاشقانه واقعی نبوده و هیچ دوامی ندارد.

شخصیت اسکیزوئید نمونه بارز یک انسان " تجرد طلب " و یا " گوشه نشین " است . این شخص را می توان یک " زاهد خلوت گزین " واقعی نامید ؛ به این معنا که وقتی تنها در انزوا باشد بیشترین احساس راحتی و امنیت را خواهد داشت . چنین فردی اگر حق انتخاب داشته باشد فعالیت های انفرادی را بیشتر ترجیح می دهد . این موضوع هم در انتخاب شغل صحت دارد ( مثلاً به دنبال شغل هایی می گردد که مطمئن است در انجام آنها تنها خواهد بود مانند نگهبان شیفت شب یا مأمور دسته بندی نامه ها ) و هم در انتخاب فعالیت های تفریحی و سرگرم کننده ( بیشتر مایل است بازی های فانتزی و یا کارهای فنی انجام دهد و معمولاً کار با کامپیوتر را به فعالیت های اجتماعی ترجیح می دهد). به خاطر داشتن چنین تمایلاتی ، شخص مبتلا به اسکیزوئید هرگز قادر نیست برای خود دوست پیدا کند . نکته مهم این است که چنین شخصیتی هیچ گاه دلتنگ روابط نزدیک و صمیمی نمی شود و در نتیجه تنهایی و خلوت گزینی او را افسرده و غمگین نمی کند.برای آگاهی از اهداف همایش بین المللی روانشناسی وارد لینک مربوطه شوید . 

 


816
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش