چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران




حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

درد مزمن در همسران افراد افسرده رایجتر است

2 شهریور 1395

دبیرخانه پژوهشی نخستین همایش بین المللی روانشناسی ایران :
 
همسران افراد افسرده بیشتر احتمال داشت که درد مزمن را تجربه کنند، اما ساختار ژنتیکی فرد نیز نقش خود را بازی میکند.
 
  درد مزمن و افسردگی هردو حالاتي رایج و ناتوان کننده اي هستند. هرچه محققان به بررسی آنها ادامه می دهند، رابطه بین این دو روشن تر می شود. یافته های جدید ممکن است کمک کنند براي درمان های موثرتر در آینده حرکت کنیم. 
می دانیم که افسردگی و درد مزمن با هم ارتباط دارند، اما چقدر به هم نزدیک هستند؟ اغلب با هم روی می دهند: درد مزمن و اختلال افسردگی عمده حالات شایعی هستند. هردو می توانند باعث رنج قابل ملاحظه ای بشوند و پیچیده و بدتر از دیگر بیماری های فیزیکی شناخته می شوند. 

در سطح جهانی، برخی تخمین می زنند که سالانه از هر 10 نفر یک نفر مبتلا به درد مزمن شناخته می شود. به رغم این تعداد زیاد، ریسک عوامل درگیر هنوز مرموزانه پوشیده هستند، اگرچه ژنتیک و عوامل محیطی هر دو نقش خود را بازی می کنند. 

یک مطالعه تازه نشان داد که درد مزمن، وراثت پذیری سی درصدی دارد. مطالعات ژنتیک دیگری، شامل تعدادی از مطالعات بر روي دو قلو ها به نتایج مشابهی رسیده اند؛ ژن ها به طور فزاینده و عمیق در بروز درد مزمن موثر می باشند. 

افسردگی، که تخمین زده می شود سالانه 15.7 میلیون نفر از بزرگسالان بالاي 18 سال را در ایالات متحده تحت تاثير قرار می دهد، نیز یک جزء ژنتیکی دارد. تاثیر ژن ها در افسردگی به نظر می رسد به همان ترتیب که در درد مزمن است باشد. برای نمونه، یک مطالعه وراثت پذیری اختلال افسردگی عمده را 37 درصد تخمین می زند. اگرچه یک جزء ژنتیکی در هر دو حالت واضح به نظر می رسد، اما راهی که در آن ژن ها برای ایجاد درد مزمن و افسردگی همکاری می کنند هنوز مشخص نشده است. با پیچیدگي این موضوع می توان گفت که عوامل محیطی مانند سبک زندگی و کیفیت خواب نیز نقش خود را ایفا می کنند.
تعامل دقیق ميان وراثت و محیط همیشه مسئله مهمي برای حل مشكلات بوده است. 

یک نگاه جدید به علل درد مزمن 
محققان دانشگاه ادینبورگ انگلستان تصمیم به بررسی دقيق تر تاثیرات ژنتیک و محیط بر روی افسردگی و درد مزمن گرفتند. آنها از داده های دو مطالعه ملی بزرگ استفاده کردند؛ پروژه های بانک های زیستی Generation Scotland و UK Biobank. 
هر دو پروژه برای فهم عوامل ژنتیکی پنهان شرایط سلامتی طراحی شده بودند. برای مطالعه اخير داده های بیش از صدهزار نفر شرکت کننده مورد بررسی قرار گرفت. هر کدام از زمینه های ژنتیکی افراد همانند تجربیات آنها از افسردگی و درد ، لحاظ شدند. 

گروه تحقیقاتی دریافت که همسران افراد افسرده بیشتر احتمال داشت که درد مزمن را تجربه کنند، اما ساختار ژنتیکی فرد نیز نقش خود را بازی میکند

به طور کلی، مطالعه نشان داد که وراثت 38.4 درصد از پراکندگی خطر درد مزمن را شامل می شود، همچنین یک محیط مشترك با همسران 18.7 درصد از پراکندگی حساسیت به درد مزمن را تعیین می کند. به علاوه، عوامل خطر ناشناخته ای وجود داشتند که با همسران اشتراکی بودند. 

روشن است که عوامل خطر برای درد مزمن و افسردگی همپوشانی قابل توجهی داشتند، پژوهشگران نتیجه گرفتند که اثرات تجمعی عوال خطر ژنتیکی برای افسردگی احتمال ابتلای فرد به درد مزمن را افزایش خواهد داد. 

دریچه ای به سوی درمان های آینده؟ 
یافته ها، این هفته در PLOS Medicine منتشر شد و ممکن است منجر به راهی به سوی درمان های موثرتر در آینده شود. درد مزمن، به طور خاص، یک علت رایج ناتوانی است، اما در مورد علت های آن خیلی کم می دانیم. ما امیدواریم تحقیق ما مردم را تشویق به تفکر در باره رابطه بین درد مزمن و افسردگی و اینکه آیا بیماری های جسمی و روانی آنگونه که بعضی معتقدند جدا هستند بنمايد. 

پروفسور اندرو مکلنتوش، استاد روانپزشکی زیستی در دانشگاه ادینبورگ انگلستان :
نتایج تحقیق نشان داد که عوامل ژنتیکی و درد مزمن در همسر ریسک درد مزمن در فرد را بالا می برند. محققان همچنین نتیجه گرفتند که درد مزمن معلول تجمع تعدادی تاثیرات کوچک ژنتیکی (ارثي) با بعضی از عوامل خطر مشترك محیطی ، خطر اقسردگی را افزایش می دهند همراه است. 

به طور خلاصه، این دو وضعیت عمیقاً در هم پیچیده هستند. ژن ها همانند محیط نقش عمده ای بازی می کنند. 
هرچه در مورد تعامل ايندو بیشتر بیاموزیم ، آسان تر مي توانيم درمان های موثري برای این دو وضعیت بیابیم و شاید بتوانيم از چگونگي بروز آنها جلوگیری کنیم. 
می توانید فراخوان مقاله  نخستین همایش بین المللی جامع روانشناسی ایران را مشاهده کنید .

کلمات کلیدی : روانشناسی ، همایش ، جامع ، بین المللی ، عصبانیت ، خشونت ، نخستین ، 1395، توسعه ، خانواده ، ازدواج ، فروید ، آرامش ،زندگی ، لوس بودن ، کم حوصله ، خانوار ، نخستین همایش ، بین المللی جامع ، روانشناسی 1395، نظام ، عقلانی ، احساسات ، آمیگدال ، پردازش ،غریزه ،اوربیتوفرونتال، شلوغ ، خالی بودن،استثنا ، هنجار ، ناهنجاری ، پرخاشگری ، رهگذر ، روان شناس جنایی ، زودرنجی ، آسیب پذیری ، منافع ، احمق ، حماقت ، خودشیفتگی ، جامعه شناس ، طبقه اجتماعی ، دانشگاه کالیفرنیا ، جنگیدن ، بهمن 95 ،وابستگی ، هم بستگی ، ترجیح دادن ، همایش جامع روانشناسی ایران ، روانشناسی جنایی ، نخستین همایش جامع بین المللی روانشناسی ایران    

 


955
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلات







مرکز همایش