چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

تأثیر مثبت موسیقی بر سلامت روان

30 دی 1394

تأثیر مثبت موسیقی بر سلامت روان
«فرشته صادقیان» در گفت‌وگو با ایسنا در زنجان اظهار کرد: شنیدن موسیقی‌های آرام و خوشایند موجب افزایش احساسات مثبت و کاهش میزان استرس شنونده‌ها می‌شود. در واقع حواس وسیله ارتباط انسان با عالم خارج است و زمانی که اصوات ملایم موسیقی از طریق گوش به مغز می‌رسد زمینه ایجاد انگیزه برای فعالیت‌های مفید روزمره را فراهم می‌کند.


این روانشناس ادامه داد: در موسیقی‌درمانی دو روش فعال و غیرفعال وجود دارد. به این شکل که بر اساس روش غیرفعال، بیمار با گوش دادن و شنیدن موسیقی مورد درمان قرار می‌گیرد و واکنش‌های عاطفی و ذهنی‌اش برانگیخته می‌شود. اما در روش فعال، نواختن موسیقی اساس کار قرار می‌گیرد، واکنش‌های مختلف عاطفی، ذهنی، جسمی و حرکتی بیمار برانگیخته شده و راه سلامت را در پیش می‌گیرد.

وی تصریح کرد: برنامه‌ها و روش‌های موسیقی درمانی، متنوع و متناسب با نیاز افراد تنظیم می‌شود، هم‌چنین محورهای اصلی برنامه موسیقی‌درمانی نیز شنیدن موسیقی آرام‌بخش، نواختن موسیقی در گروه‌های منظم و انفرادی و خواندن آواز‌های گروهی و فردی را شامل می‌شود. این در حالی است علاوه‌بر بیماری‌های روحی، آن دسته از بیماری‌های جسمی که منشاء روانی دارند نیز تا حدودی به این شیوه درمانی پاسخ مثبت داده‌اند.

صادقیان با تأکید بر این‌که موسیقی‌درمانی می‌تواند اسکیزوفرنی، اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و اختلالات روحی دوران کودکی را بهبود ببخشد، افزود: انجام و ارائه روش‌های موسیقی‌درمانی توسط هر کسی جایز نیست، چون موسیقی‌درمانگرها افراد متخصصی هستند که در زمینه‌های مختلف موسیقی و شاخه‌های درمانی آموزش دیده‌اند. در واقع افرادی برای ارائه موسیقی‌درمانی صلاحیت دارند که با اساس بیماری‌ها، درمان‌های مختلف آن‌ها و روانشناسی موسیقی آشنا بوده و از شایستگی فردی و تخصص لازم در این زمینه برخوردارند.

به گزارش ایسنا، تاریخچه استفاده از موسیقی برای درمان برخی بیماران به زمان ارسطو و افلاطون بازمی‌گردد. اما در قرن بیستم، با وجود مشکلاتی که وجود داشت فکر رسمی استفاده از موسیقی برای درمان مصدومان جنگ جهانی اول آغاز شد و به‌تدریج این شاخه درمانی تکامل یافت، طوری‌که در سال 1944 اولین برنامه آموزش موسیقی‌درمانی در جهان در دانشگاه میشیگان آغاز به‌کار کرد.
منبع:میگنا

1119
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش