چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

افزایش آمار خشونت­ در میان زنان/ تحقیر زنان در دنیای مجازی

13 دی 1394

 
افزایش آمار خشونت­ در میان زنان/ تحقیر زنان در دنیای مجازی

افشار نادری در گفت­‌وگو با ایلنا درباره علل بروز خشونت در میان زنان با بیان اینکه در حال حاضر فشارهای ساختاری همچون فشار فرهنگی، فشار اقتصادی، فشارهای آموزشی و فشار وارده از سوی برخی باورهای عمومی برتمامی افراد جامعه زیاد است، گفت: اما میزان فشارهای وارد بر زنان مضاعف است، به عنوان مثال زمانی که بنابر وجود مشکلات، موضوع تعدیل نیرو پیش می‌­آید، ابتدا معمولا این زنان هستند که از کار اخراج می‌­شوند، همچنین وقتی برخی قوانین جدید تصویب و ابلاغ می‌شود، این قوانین ابتدا اغلب زنان را محدود می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه درجامعه بسیاری از نیازهای زنان برآورده نمی‌­شود، افزود: به عنوان مثال زنان نیازهای اقتصادی دارند، اما برای داشتن کار، مردان در اولویت قرار می‌­گیرند. زنان نیازهای جسمی دارند، اما با توجه به کاهش میزان ازدواج در جامعه و به دلیل باورهای موجود که اجازه می‌­دهد؛ مردان از طرق غیررسمی نیازهای جسمی خود را برآورده کنند و به زنان چنین اجازه­‌ای داده نمی‌­شود، گروهی که بیشتر در این زمینه آسیب می‌‌بینند، زنان هستند. همچنین باورهای عمومی به صورت مداوم نحوه پوشش، آرایش و رفتار زنان را زیر سوال می‌­برد، لذا فشار در جامعه بر زنان بیش از مردان است. 

افشار نادری با بیان اینکه براساس نظریات روان‌شناسی محرومیت باعث می‌­شود؛ افراد در جامعه دست به خشونت بزنند، اظهار کرد: به بیان دیگر وقتی نیاز فرد برآورده نمی‌­شود، تلافی ناراحتی خود را جای دیگر در می­‌آورد؛ به عنوان مثال مردی که از کار اخراج می‌­شود، در خانه با همسر خود بداخلاقی می‌­کند. 

این جامعه­‌شناس افزود: اگر نظریه محرومیت را بپذیریم؛ می‌­توانیم بگوییم که زنان در جامعه ما اغلب از محرومیت رنج می‌­برند و این محرومیت باعث می‌­شود که آنان گاهی دست به اعمال خشونت­ آمیز بزنند. 

وی با اشاره به نظریه خشونت فرهنگی در جامعه­‌شناسی بیان کرد: براساس این نظریه خشونت جنبه­‌ای فرهنگی دارد و اگر مردم نسبت به آن واکنش نشان ندهند، روز به روز برمیزان آن افزوده شده و توسعه می‌­یابد. 

جامعه نسبت به انتشار مطالب ضد زن در فضای مجازی واکنش نشان دهد

افشار نادری در ادامه در خصوص تاثیر مطالبی که در فضای مجازی برای تخریب و تحقیر زنان منتشر می‌­شود، خاطرنشان کرد: حقیقت آن است که رواج مطالبی با مفهوم تخریبی علیه زنان می‌­تواند، بر نگاه زنان نسبت به خود تاثیری منفی داشته باشد. اما جامعه می‌­تواند با برخورد با منتشرکنندگان این مطالب در فضای مجازی از انتشار آن‌ها جلوگیری کند. راه برای مبارزه وحذف این مطالب باز است. 

این استاد دانشگاه با تاکید برضرورت هوشیاری جامعه نسبت به نشر این مطالب و لزوم ممانعت از القای چنین نگاهی در زنان نسبت به خودشان افزود: معمولا اینگونه مطالب را افرادی در گروه­های مرتبط با فضای مجازی نشر می‌­دهند که بیکار بوده و در فضای مجازی پرسه­‌زنی می‌­کنند. بنابراین افرادی که دارای وابستگی­‌های اجتماعی هستند به اینگونه مطالب نمی‌­پردازند. 

وی دادن کار به افراد جامعه را از عواملی دانست که می‌­تواند از نشر مطالب بیهوده در فضای مجازی پرهیز کند و مانع از پرسه­‌زنی افراد در فضای مجازی شود. 

افشار نادری همچنین در خصوص افزایش اعتیاد در میان زنان گفت: یکی از دلایل روانی ابتلا به اعتیاد، انزواگرایی افراد است به بیان دیگر فرد می‌­خواهد از اجتماعی که او را آزار می‌­دهد، کناره­‌گیری کند، لذا منزوی بودن را به جای ایفای نقش در جامعه بر می­‌گزیند. 

وی تاکید کرد: نباید به افراد اجازه دهیم، منزوی و طغیانگر شوند؛ بلکه باید آنان را به هنجارمندی سوق دهیم و این برعهده سیاست­گذاران جامعه است که به افراد شغل و مسئولیت دهند. 

زنان از عرصه‌های اجتماعی و سیاسی کنار زده نشوند

این جامعه‌شناس با تاکید بر نقش مسئولان زن بر کاهش آسیب­‌های اجتماعی در میان زنان اظهار کرد: وقتی زنان باور کنند که می‌­توانند در جامعه تاثیری مثبت داشته باشند، کمتر به سمت اعمالی می‌­روند که آنان را منزوی کند. 

افشار نادری خاطرنشان کرد: آنچه که باید در انتخاب زنان به عنوان مسئولان سیاسی و اجتماعی جامعه موثر باشد، سلامت زندگی و میزان تاثیرگذاری آنان است و نه سایر مسائل، لذا فضای جامعه باید به نحوی برای زنان باز باشد که آنان خود را باور کرده و مسئول جامعه بدانند. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زنان وارد شده به عرصه سیاست باید برای خود رسالتی قائل شده و بررسی کنند که چگونه می‌­توانند به جامعه خدمت کرده ،افکار زنان را تحت تاثیر قرارداده و آنان را به نحوی مسئولیت‌پذیر کنند که دست به خشونت و سایر رفتارهای ضداجتماع نزنند، تصریح کرد: زنان وارد شده به عرصه سیاست باید مسئولیتی دو برابر مردان در خود احساس کنند و جامعه نیز باید اجازه ورود زنان به عرصه ­های سیاسی همچون ورود به مجلس را داده و زنان را کنار نزند.

منبع:میگنا


1143
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش