چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

فیلم‌ها و سریالهای تلویزیون خودکشی، خشونت و بی‌احترامی را گسترش داده است

25 فروردین 1394

فارس: میزگرد بررسی تأثیر نمایش تصاویر خشونت عریان از رسانه‌ها در ازدیاد خشونت صبح امروز با حضور رئیس بخش روانپزشکی قانونی و یکی از اساتید علوم ارتباطات در محل پزشکی قانونی برگزار شد.

صابری رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی در این میزگرد با اشاره به خودکشی یک کودک 12 ساله تحت تأثیر یکی از سریال‌های صدا و سیما گفت: متأسفانه هیچ‌گونه درجه‌بندی برای فیلم‌های و سریال‌های صداوسیما صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه پخش صحنه‌های خشن موجب بروز خشونت در جامعه می‌شود، گفت: وقتی اثرات یک فیلم خشن توسط خود سازندگان، تهیه‌کنندگان یا مجوزدهندگان بررسی شود طبیعتاً نتایج منفی خواهد بود اما وقتی جامعه‌شناسان آن را بررسی می‌کنند نتایج مثبت می‌شود.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی به نوشته‌های صادق هدایت و تأثیر آن در جوانان اشاره کرد و گفت: به یاد دارم زمانی که نوشته‌‌های صادق هدایت رواج یافته بود میزان افسردگی در میان جوانان افزایش داشت و همین طور که سری فیلم‌های راکی و ترمیناتور در جامعه آمریکایی پخش شد نیز خشونت در این جامعه افزایش یافت.

صابری به تاریخچه نشان دادن خشونت عریان در سینمای دنیا اشاره کرد و گفت: تا دهه 70 فیلم‌های هالیوود خشونت را به صورت عریان نمایش نمی‌دادند به طور مثال هیچکاک در فیلم روانی صحنه کشته شدن یک زن در حمام را طوری به تصویر کشید که مخاطب صحنه خشونت عریان در ذهنش باقی نماند اما از دهه 80 به این‌سو میزان خشونت عریان در فیلم‌های هالیوودی افزایش چشمگیری داشته است.

وی تأکید کرد: تفاوت سینمای آمریکا با ایران این است که آنها از همان زمان که خشونت را عریان نمایش دادند درجه‌بندی فیلم‌ها را آغاز کردند و مشخص کردند که هر فیلم مختص چه سنی تهیه شده است.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی خشونت را تنها بزن و بکش ندانست و گفت: استفاده از الفاظ رکیک نیز نوعی خشونت محسوب می شود و متأسفانه امروز تلویزیون و سینمای ما با استفاده از این الفاظ به همراه الفاظ «جنسیتی» که جایگزین برهنگی و ابتذال شده است خشونت را ترویج می‌دهد.

صابری از نحوه صحبت کردن یک پسر با پدر خود در فیلم‌های تولید داخل انتقاد کرد و گفت: زمانی که از فیلم‌ساز خرده می‌گیریم که چرا در فیلم خود بی‌احترامی به والدین را نشان می‌دهد، می‌گوید ما واقعیت جامعه را نمایش می‌دهیم اما متأسفانه نمی‌داند که این موضوع کم‌کم قبح قضیه را از بین می برد و سبب می‌شود که توهین به والدین در جامعه یک امر عادی محسوب شود.

وی سریال‌های امروز ایران را سراسر کشمکش و دارای آزارهای روانی دانست و گفت:‌ ما چون در مورد سریال‌های خارجی از نظر نشان دادن عواطف در این سریال‌ها محدودیت داریم به سراغ سریال‌هایی مانند جومونگ می‌رویم که آن نیز سراسر خشونت است و انسان‌هایی را نشان می‌دهد که مدام در حال کشتن یکدیگر هستند.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی به فضای موجود در کشور نیز انتقاد کرد و گفت: بعضی وقت‌ها فضای کشور به طوری است که همه به هم انتقاد بی‌رحمانه می‌کنند و علیه هم حرف می‌زنند اما نمی‌دانند که این رفتار موجب ترویج خشونت در جامعه می‌شود.

صابری در مورد تأثیر سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیون بر جوانان گفت:‌ زمانی بود که استفاده از نانچیکو در فیلم‌ها مکرر نمایش داده می‌شد و این سبب شده بود که میزان مراجعات افراد با شکستگی در ساعد و مچ به پزشکی قانونی افزایش یابد چرا که عده‌ای حتی بلد نبودند از این وسیله درست استفاده کنند.

وی به انتشار خبر خفاش شب در رسانه‌ها نیز انتقاد کرد و گفت: زمانی که اخبار مربوط به خفاش شب با جزئیات زیاد در رسانه‌ها منتشر شد یک خفاش شب در شیراز و یکی نیز در زنجان پیدا شد.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی با بیان اینکه خشونت از بدو خلقت در نهاد انسان وجود داشته است، گفت: درست است که جامعه نیاز به سرباز دارد اما توجه به اینکه همه نباید جنجگو شوند زمانی که رسانه ملی ما شخصی مانند «ناتاشا» را به عنوان یک زن خلافکار به تصویر می‌کشد آن زن تبدیل به الگو برای دختران می‌شود در حالی که دختران ما نیاز به الگوهایی دارند که روابط عاطفی و عشقی را در کنار مهربانی به آنها بیاموزد تا مادران موفق آینده شوند.

وی با طرح این سؤال که چرا دختران امروزی مهارت‌های زندگی و زناشویی را بلد نیستند، گفت: جواب سؤال این است که به آنها این مهارت‌ها را آموزش نداده‌ایم حتی در رسانه‌هایی که وجود دارد به‌‌جز خشونت آموزش مرد یا زن زندگی بودن را نداده‌ایم در حالی که رسانه‌های غربی در کنار نمایش فیلم‌های خشن، فیلم‌های عاطفی برای تقویت خانواده نیز نمایش می‌دهند.

صابری جامعه آمریکا را یک جامعه خشن به صورت ذاتی دانست و گفت: تاریخ آمریکا و مهاجرپذیر بودن آن علت خشن بودن این جامعه است و فرهنگ‌های متعدد نتوانسته‌اند در فرهنگ غالب هضم شوند و این جامعه خشن شده است و به همین منظور رسانه‌ها با روش‌های نوین سعی می‌کنند تا فضا را تلطیف کنند.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی با بیان اینکه نباید تصاویر خشن، خون، جنازه و... در رسانه‌ها به نمایش درآید گفت: نمایش این تصاویر موجب می‌شود تا آستانه تحمل خشونت در افراد بالا رود و زمانی برسد که آنها با دیدن این تصاویر واکنشی نسبت به آن نشان ندهند.

وی خطاب به رسانه‌ها گفت:‌ ما نباید در اخبار خود به دنبال بازدید خبر باشیم و از نمایش صحنه‌های دلخراش برای کلیک خوردن استفاده کنیم بلکه باید صحنه‌های غیرخشن را به تصویر بکشیم تا جامعه خشن نشود.

صابری در پاسخ به این سؤال که آیا موافق وجود صفحه حوادث در رسانه‌های کشور است یا خیر گفت: من معتقدم که 100درصد باید صفحه حوادث در رسانه‌ها وجود داشته باشد اما وظیفه آنها باید اطلاع‌رسانی و هشدار دادن به مردم باشد.

وی افزود: انتشار جزئیات مانند حرکت روی لبه تیغ است و ممکن است موجب شود تا افرادی که تمایل به جرم دارند نسبت به آن اقدام کنند.

رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی تأکید کرد: چرا باید آستانه تحمل خشونت را افزایش دهیم به حدی که مردم جامعه به دنبال دیدن تصاویر سر بریدن بروند.

 -

جامعه و خانواده،‌خشونت را آموزش می‌دهند نه رسانه‌ها
استاد علوم ارتباطات گفت: رسانه‌ها به تنهایی نمی‌توانند خشونت را به مردم آموزش دهند؛ نقش جامعه، مدرسه و خانواده مهمتر است، اگر جامعه به خشونت تمایل داشته باشد،آن وقت رسانه می‌تواند آن الگو را تقویت کند.

به گزارش فارس، میزگرد بررسی تأثیر نمایش تصاویر خشونت عریان از رسانه‌ها در ازدیاد خشونت صبح امروز با حضور رئیس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی و یک استاد علوم ارتباطات در محل پزشکی قانونی برگزار شد.

در این میزگرد تژا میرفخرایی استاد علوم ارتباطات با استناد به صحبت‌های جامعه‌شناسان گفت: عده‌ای عقیده دارند خشونت در جامعه آمریکا به علت کشت شدن آن به وجود آمده و جامعه خشن و خشن‌تر می‌شود چون حجم خشونت در فیلم و سریال‌ها به مراتب بیشتر از خشونت موجود در جامعه است.

این استاد علوم ارتباطات ادامه داد: اما جامعه‌شناسان انتقادی معتقدند که جامعه نیز به فرد خشونت می آموزد؛ با نگاهی به جامعه خودمان متوجه می‌شویم که ما نیز سعی می‌کنیم پسران خود را خشن تربیت کنیم.

وی با طرح این سؤال که آیا انسان‌های خشن موفق هستند یا خیر، گفت: مناسبات مختلف نشان می‌دهد که انسان‌های خشن موفق‌تر هستند و ما نیز به همین علت سعی می‌کنیم پسران خود را خشن تربیت کنیم تا اینکه به آنها آموزش دهیم انسان‌های رئوفی باشند.

میرفخرایی خاطرنشان کرد: ما به جای اینکه رأفت را به کودکان خود آموزش دهیم آنها را در صورت رئوف بودن لوس، نُنُر و بچه‌ننه می‌خوانیم.

این استاد علوم ارتباطات خشونت در جامعه را حاصل عملکرد رسانه‌ها ندانست و گفت: مگر دعواهای روستاییان قدیم بر سر آب به مرگ چندین نفر نمی‌انجامید؟ مگر در این دعواها فرق افراد به علت ضربه با بیل نمی‌شکافت؟ آیا اینها نیز تحت تأثیر رسانه صورت گرفته است!

وی افزود: ما خودمان بچه‌ها را از کودکی تشویق به خشونت می‌کنیم تا او را قوی بار بیاوریم شما در میان مردان اسکاندیناوی که تاریخی خشن دارند مشاهده نمی‌کنید که خشونت کلامی میان آنها به خشونت فیزیکی تبدیل شود اما همان خشونت کلامی در ایران حتماً به خشونت فیزیکی می‌انجامد.

میرفخرایی با بیان اینکه جامعه ما به افراد خشن و قلدور احترام می‌گذارد و در تمام مناسبات خود خشونت را تشویق و ترویج می‌کند، گفت: جامعه‌شناسان می‌گویند نیاز جامعه سبب می‌شود که رسانه خشونت را نشان دهد و آن را بازنمایی کند.

وی با تأکید براینکه انسان خشن نیست و تحمل تماشای خشونت را ندارد، گفت:‌البته یک جامعه باید خود تمایل به خشونت داشته باشد تا تصاویر خشن تبدیل به الگو شود.

این استاد علوم ارتباطات توضیح داد: خشونت و انعکاس آن در رسانه می‌تواند سبب تنفر شود مگر اینکه در اخبار منتشر شده از فرد خشن قهرمان بسازیم من قبول دارم که خشونت در رسانه باید کنترل شود اما باید ترویج مهر و عاطفه را از مدارس و خانواده‌های خود آغاز کنیم.

وی ادامه داد: بسیاری از مردانی که زنان خود را کتک می‌زنند این عمل را از پدر خود یاد گرفته‌اند نه از رسانه‌.

میرفخرایی تأکید کرد: رسانه نقشی در به وجود آمدن خشونت در جامعه ندارد اما می‌تواند عاملی باشد برای ترویج یا افزایش آن.

وی بر لزوم تربیت فرزندان بدون خشونت کلامی و فیزیکی تأکید کرد و گفت: ما در خانواده‌ها نباید کودکان خود را با لفظ یا عمل خود خشن بار بیاوریم.

 منبع : میگنا


1123
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش