چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

اثرگذاری خیالپردازی انسان بر تجربه‌ از محیط اطراف

25 فروردین 1394

به گزارش ایسنا، منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، تحقیقات صورت گرفته توسط محققان موسسه کارولیسنکا حاکی از ان است که خیالپردازی در مورد یک ‌صوت یا یک ‌شکل، نحوه‌ی درک از جهان اطراف را به‌ همان طریقی تغییر می‌دهد که شنیدن صدا یا دیدن آن شکل تغییر می‌دهند.

محققان دریافته‌اند، آنچه خیال می‌کنیم که می‌شنویم، قادر به ‌تغییر آن چیزی است که به ‌واقع می‌بینیم و آنچه خیال می‌کنیم که می‌بینیم، سبب تغییر آن چیزی می‌شود که به واقع می‌شنویم. این بررسی شامل یک ‌دسته تجاربی بود که در آن از خطاهای ‌حسی استفاده شده و طی آن اطلاعات از یک حس سبب تغییر‌ شکل یا تغییر‌ ادراک شخص از حس دیگر شد.
در این پژوهش 96 فرد سالم شرکت داشتند؛ در نخستین تجربه، داوطلبان ‌باید در زمان برخورد دو‌ جسم متحرک به یکدیگر، خیال می‌کردند که صدایی را می‌شوند.
در تجربه‌ی دوم، ادراک‌ فضایی افراد از یک صدا به ‌سمت ناحیه‌یی منحرف می‌شد که خیال می‌کردند یک ‌حلقه‌ی سفید را می‌بینند. سومین تجربه نیز شامل ادراک شرکت‌کنندگان از آن چیزی بود که شخصی گفته ‌بود. نتایج بدست آمده حاکی از آن است که سیگنال‌های نورونی ساخته شده از محرک‌های خیالی با سینگال‌های تولید شده‌ی محرک‌های واقعی متفاوت، یکی می‌شوند تا ادراکات چند حسی پرقدرتی ایجاد کنند.
نتایج این پژوهش در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع : میگنا

 


911
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش