چهارمین همایش بین المللی روانشناسی ایران
حامیان علمی و معنوی

تماس با ما

02133699093-4 

09193519331

 

 

02189786524

conf.ntpco[at]gmail.com

مردان سریع‌تر قدرت حافظه خود را از دست می‌دهند

28 اسفند 1393

مردان سریع‌تر قدرت حافظه خود را از دست می‌دهند
از دست رفتن قدرت حافظه که مرحله‌ای طبیعی از پروسه بالا رفتن سن است، نباید با بیماری آلزایمر اشتباه گرفته شود و در مردان به خصوص بعد از سن 40 سالگی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

پزشکان در این مطالعه به بررسی ساختار مغز و فعالیت آن در 1246 فرد 30 تا 95 سال با عملکرد شناختی طبیعی پرداختند. طبق مطالعه انجام شده قدرت حافظه به طور کلی از سن 30 سالگی رو به کاهش می‌رود. همچنین ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوکامپ که در قدرت حافظه نقش کلیدی دارد به طور طبیعی از سن 30 سالگی تا اواسط 60 سالگی در زنان و مردان رو به زوال می‌رود. هر چند، برای مردان این میزان افت با سرعت و شدت بیشتری اتفاق می‌افتد و علت این پدیده به طور دقیق مشخص نیست.

دکتر «کلیفورد آر جک جی آر» از مایو کلینیک گفت: کاهش قدرت حافظه، وضعیتی است که برای تمامی افراد اتفاق می‌افتد. همچنین از آنجایی که این افت و روند رو به افول در قسمت‌های دیگر بدن هم اتفاق می‌افتد نمی‌توان مغز را از این قاعده مستثنی کرد. علاوه بر این همان‌طور که در مطالعات پیشین هم مشخص شده بود مردان نسبت به زنان در تست‌های ذهنی کلامی عملکرد ضعیف‌تری دارند. همچنین انباشت آمیلوئید در مغز که فاکتور اصلی در بیماری آلزایمر به حساب می‌آید به طور نسبی در افرادی که کمتر از 70 سال سن عمر دارند، پایین‌تر است اما پس از این سن احتمال بروز این حالت در مغز بیشتر می‌شود.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، هرچند آگاهی‌ عمومی از بیماری‌ آلزایمر در سال‌های اخیر بیشتر شده اما فراموشی و تحلیل حافظه همیشه به مفهوم آن نیست که شخص به زوال عقل مبتلا شده است.
 
منبع : میگنا

914
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
پوستر
معرفی مجلاتمرکز همایش